LEKKO, ZWIEWNIE

LEKKO, ZWIEWNIE

Opis


LEKKO, ZWIEWNIE
(Koncert symfoniczny oznaczony symbolem B – specjalny)

IWONA TOBER sopran
KRYSTIAN KRZESZOWIAK tenor

ORKIESTRA SYMFONICZNA
FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

MAREK CZEKAŁA dyrygent

JOHANN STRAUSS Radetzky Marsch
EMMERICH KÁLMÁN Lekko, zwiewnie duet z operetki Hrabina Marica
JOHANN STRAUSS Polka Tik Tak op. 365
EMMERICH KÁLMÁN Czardasz Silvy z operetki Księżniczka czardasza
JOHANN STRAUSS Wielka sława to żart, aria z operetki Baron cygański
ROBERT STOLZ Wieczór z Robertem Stolzem
FRANCISZEK LEHAR Pieśń o Wilii z operetki Wesoła wdówka
CESARE ANDREA BIXIO Parlami d'amore Mariù, pieśń neapolitańska
EMMERICH KÁLMÁN Co się dzieje, oszaleję, duet z operetki Księżniczka czardasza
LEROY ANDERSONThe Syncopated Clock
ANDREW LLOYD.WEBBER Memmory, piosenka z musicalu Cats
LUCIO DALLA Caruso
ALAN MENKEN Muzyka z musicalu Piękna i bestia
JERRY BOCK To świt to zmrok, duet Goudy i Tewjego z musicalu Skrzypek na dachu
JERRY Herman I Am What I Am (La Cage aux Folles)
AGUSTIN LARA Granada
FREDERICK LOEWE Przetańczyć całą noc, aria Elizy z musicalu My Fair Lady
FRANCESCO SARTORI Time to Say Goodbye 

Styczeń to miesiąc, który pomimo niskich temperatur, obfituje w dni gorące, ponieważ z sylwestrowego rozbiegu wpadamy prosto w roztańczony i rozbawiony czas karnawału! Dlatego nasze drugie z kolei noworoczne spotkanie w Sali Koncertowej Filharmonii co najmniej podtrzyma, jeśli nie wyostrzy tych karnawałowych emocji, a to za sprawą programu i wykonawców. Zapraszamy zatem na koncert zatytułowany „Lekko zwiewnie”, podczas którego zabrzmią najsłynniejsze arie operetkowe, walce, czardasze, ale także muzyka filmowa i najpiękniejsze melodie musicalowe. Sceną zawładnie obdarowana wspaniałym głosem (podkreślmy – również urodą!) sopranistka, Iwona Tober, a towarzyszyć jej będzie Krystian Krzeszowiak, który w Mediolanie ze sceny La Scali podbił już chyba wszystkie damskie serca. W styczniu natomiast oczaruje swoim głosem kieleckich słuchaczy, choć może właściwiej byłoby powiedzieć: słuchaczki… A wszystko to gwarantuje autor programu – niezrównany Marek Czekała w roli zarówno dyrygenta, jak i prowadzącego. Artysta na dodatek obiecuje, że nie zabraknie również humoru. Czego jak czego, ale szalonej wesołości możemy być pewni, pamiętając poprzednie występy naszego gościa...

IWONA TOBER
Rozpoczęła działalność sceniczną w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca Mazowsze jako śpiewaczka-tancerka. Podczas kilkuletniej współpracy z Zespołem odbyła liczne tournée po Polsce, Rosji, Litwie, Francji, Belgii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii, USA, Kanadzie i Japonii. Koncertując z Mazowszem, wykonywała znaną solową, liryczną piosenkę Ej, przeleciał ptaszek. Zainteresowania wokalne rozbudzone w Mazowszu zaprowadziły artystkę do znanych mistrzów bel canta, u których zgłębiała tajniki śpiewu.
Studiowała w Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu prof. Haliny Mickiewiczówny i w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu (w ramach programu Socrates- Erasmus) w klasie śpiewu prof. Ingrid Kremling. Podczas mistrzowskich kursów wokalnych doskonaliła swoje umiejętności u wybitnych śpiewaków, jak: Katia Riccarelli, Renata Scotto, Salvatore Fisichelli i Ronaldo Panereia.
Po ukończeniu studiów (2002) zadebiutowała na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku, partią hrabianki Anastazji w Księżniczce czardasza” E. Kálmána.
Artystka prowadzi bogatą działalność koncertową, biorąc udział w festiwalach muzycznych, jak: Europejski Festiwal im. J. Kiepury w Krynicy,
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. K. Jamroz w Busku-Zdroju, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. J. Offenbacha w Bad Ems w Niemczech, Festiwal Discover Poland w Santa Monica w Kalifornii oraz Baltic Festival w Karlshamn w Szwecji. Z ogromnym powodzeniem koncertuje w Słowenii, na Ukrainie, w Chorwacji, Szwecji, USA, Kanadzie, Chinach i Japonii.
Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi i znakomitymi dyrygentami.
Artystka obdarzona aksamitnym sopranem o ciepłej barwie świetnie czuje się
w repertuarze operowym i operetkowym. Jej uroda, wdzięk sceniczny i umiejętności taneczne podbijają serca publiczności.

KRYSTIAN KRZESZOWIAK
Urodzony w Jaworze; ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego Bogdana Makala. Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także miasta Jawora i miasta Wrocławia. Studiował w Konserwatorium im. Giuseppe Verdiego w Mediolanie w klasie Rity Orlandi-Malaspiny. Wygrywając konkurs na stypendium w l’Accademia Internazionale della Musica di Milano, został solistą akademii specjalizującym się w wykonawstwie muzyki barokowej oraz współczesnej.
Jako śpiewak operowy zadebiutował w partii Almavivy w Cyruliku sewilskim Rossiniego. Występował m.in. w Teatro alla Scala w Mediolanie, Olimpico w Wenecji, Carlo Felice w Genui, Filarmonico w Weronie. W przyszłym sezonie zaśpiewa w Teatro La Fenice w Wenecji. We współpracy z Janem Tomaszem Adamusem wykonał: Wesele Figara Mozarta, Griseldę Vivaldiego, Rodelindę Haendla, Betulia liberata Jommellego, Pasję wg Św. Mateusza Bacha.
Zaśpiewał również wspólnie z Bozen Baroque Orchestra pod kierownictwem Claudia Astronio – Der Mensch ein Gottesmorder Leopolda Mozarta oraz Magnificat Bacha z l’Orchestra Verdi di Milano.
Występuje na licznych festiwalach, m.in.: Lugano Festival, Monteverdi w Cremonie, International de Musique Baroque w Beaune, Via Stellae w Santiago de Compostela, Tage Alter Music w Regensburgu, Internationale Barocktage Stift Melk, Nuove Settimane Barocche di Brescia i Festival MITO.
Nagrywa dla Telewizji Polskiej oraz rozgłośni radiowych w Niemczech, Austrii, we Włoszech i Francji. Dla wytwórni Deutsche Grammophon zarejestrował Dixit Dominus Pergolesiego pod dyrekcją Claudia Abbado. Artysta występuje także z Waldemarem Malickim w Filharmonii Dowcipu i Wiesławem Ochmanem w MTM Operetka. Jest laureatem Nagrody im. Jana Kiepury za najlepszy debiut 2008.


MAREK CZEKAŁA
Dyrygent, kompozytor, aranżer, skrzypek; urodził się w Katowicach. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku pięciu lat. W rodzinnym mieście ukończył muzyczną szkołę podstawową i średnią. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie skrzypiec prof. Antoniego Cofalika. W roku 1995 założył Orkiestrę im. Johanna Straussa, działającą również pod nazwą Orkiestra Symfoników Bydgoskich, z którą koncertuje zarówno w kraju jak i poza jego granicami (w Niemczech, Szwecji, na Liwie). Jako dyrygent współpracuje z wieloma filharmoniami krajowymi i zagranicznymi.
Posiada własną firmę – Agencję Muzyczną ProfiMuz, świadczącą szeroką gamę usług muzycznych. Jest autorem wodewilu Sanatoryjny romans oraz licznych opracowań orkiestrowych, m.in. utworów składających się na koncert Symfonia Rocka czy też Już nie zapomnisz mnie, czyli spotkanie z polską piosenką.
Został uhonorowany odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz srebrną odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Jest dyrektorem artystycznym corocznej Inowrocławskiej Gali Operowo-Operetkowej, a także Chojnickich Nocy Operetkowych.

Sponsorzy Filharmonii:
MINISTERSTWO KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO – dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
WYŻSZA SZKOŁA HANDLOWA W KIELCACH
AMBIENTE
HELEN DOREN – Early English
KWIACIARNIA SZAROTKA

Bilety w cenie: 35-normalny, 30-ulgowy – do nabycia w kasie Filharmonii w godz. od 9.00 do 17.00 oraz na godzinę przed koncertem.
  

FILHARMONIA ŚWIĘTOKRZYSKA
IM. OSKARA KOLBERGA w KIELCACH
ul. Żeromskiego 12, tel. (0-41) 365-54-99, 368-11-91 tel/fax
www.filharmonia.kielce.com.pl

Piątek, 11 stycznia 2013, godz. 19.00
      Sala Koncertowa
 
 

Kiedy
07 styczeń, 2013
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny