Sekrety ludzkiego wzrostu

Sekrety ludzkiego wzrostu

Opis

Jak duży może być człowiek? Ile mierzy przeciętny Polak? Czy wysocy mają łatwiej? Dlaczego Pigmeje nie rosną? Redakcja miesięcznika National Geographic Polska w lutowym numerze magazynu próbuje rozwikłać zagadki ludzkiego wzrostu.

Ludy zamieszkujące Europę nigdy nie odeszły daleko od granicy 180 cm. Choć średniowieczne zbroje w muzeach wydają nam się małe, jest to tylko złudzenie – wielkość kości w tamtych czasach nie różniła się od naszych. Według badań, przytoczonych w nowym numerze National Geographic Polska w materiale pt. „W granicach wzrostu” przeciętny Europejczyk w paleolicie mierzył 175 cm, w średniowieczu 167 cm, dziś zaś jego wzrost wynosi średnio 172, 5 cm.
Współcześnie ok. 95% przedstawicieli Homo sapiens jest średniego wzrostu, przy czym kobiety są zwykle niższe o 13-15 cm od mężczyzn. Najwyżsi mężczyźni żyją dziś w Holandii – osiągają oni około 181,7 cm wzrostu (kobiety 166,8 cm).
Polacy również plasują się w górnej części wykresu – w 2001 roku przeciętny Kowalski miał 177, 4 cm. Po przeciwnej stronie znajdują się natomiast przedstawiciele narodów azjatyckich. Chińscy mężczyźni mierzą średnio 166 cm, Hindusi 164 cm, a Wietnamczycy 162 cm.
Czy wysocy mają lepiej? Są oni uważani za zdrowszych i odporniejszych, mają niższe ciśnienie, trudniej im się odwodnić. Wśród badaczy występują jednak różne opinie. Cytowany w magazynie ekspert ds. żywienia Thomas Samaras przekonuje, że wraz ze wzrostem rośnie zapotrzebowanie energetyczne człowieka. Wysocy ludzie cieszą się więc lepszym zdrowiem, ale są mniej ekonomiczni dla środowiska.
Redakcja przygląda się również wszelkim skrajnościom dotyczącym ludzkiego wzrostu. Turek Sultan Kosen (251 cm) oraz Neplaczyk Chandra Bahadur Dangi (54,6 cm) to prawdopodobnie najwyższy i najniższy obecnie dorosły człowiek na świecie. Skąd bierze się karłowatość czy gigantyzm? Na to pytanie naukowcy próbują odpowiedzieć od lat.
Kolejną zagadkę natury są Pigmeje, którym redakcja National Geographic Polska poświęciła osobny artykuł w lutowym wydaniu magazynu. Choć przedstawiciele tych unikalnych plemion żyją jeszcze w Afryce i w Azji, jest ich coraz mniej. Pigmejów na całym świecie oprócz wzrostu łączy bardzo niska długość życia. Tylko 30-50% dzieci dożywa 15 lat, a mniej niż jedna trzecia kobiet osiąga wiek menopauzy. Badacze spierają się, czy ta cecha może mieć związek z niezwykłą fizjonomią pigmejskich plemion…
Więcej w lutowym numerze magazynu National Geographic Polska.


National Geographic Polska
National Geographic to legenda wśród magazynów, z historią sięgającą 125 lat wstecz. Za tytułem stoi największe towarzystwo naukowe na świecie, które do tej pory sfinansowało 10 tysięcy grantów. To dzięki National Geographic Society odkryto między innymi legendarne miasto Inków Machu Picchu, wrak Titanica, szkielet superkrokodyla w piaskach Nigru. National Geographic to pismo dla ludzi o wszechstronnych zainteresowaniach, poszukujących rzetelnych i aktualnych informacji, ceniących wybitną fotografię i dbających o ochronę środowiska. Na jego łamach można znaleźć artykuły o najnowszych odkryciach archeologicznych i paleontologicznych, niezwykłych kulturach, przyrodzie, historii, medycynie. Porusza także tematy społeczne i polityczne, opisuje konflikty, problemy ekologiczne i efekty zmian klimatycznych. Obecnie, poza flagową edycją amerykańską, ukazuje się 37 wydań lokalnych, czytanych co miesiąc przez 60 mln osób na świecie.

W 2013 roku Towarzystwo National Geographic obchodzi 125. rocznicę powstania. To największe towarzystwo naukowe na świecie i wydawca magazynów pod marką National Geographic
Towarzystwo zostało założone 13 stycznia 1888 r. w Waszyngtonie, a jego celem było działanie na rzecz „rozwoju i upowszechniania wiedzy geograficznej”. Przez 125 lat Towarzystwo przeszło ewolucję od niewielkiego organu naukowego do jednej z największych na świecie organizacji edukacyjnych i naukowych typu non profit. Z okazji 125. rocznicy Towarzystwo National Geographic pragnie zapowiedzieć „Nowy wiek eksploracji”.  

Warto zobaczyć: Karpacz noclegi, Władysławowo noclegi, Ustka noclegi, Kołobrzeg noclegi, noclegi nad morzem, Mazury noclegi

Kiedy
09 grudzień, 2014
O której
Wstęp
Weekend w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
16 maj, 2023
Kazimierz Dolny to urokliwe miasteczko położone nad Wisłą w Polsce. Jest znane ze swojego malowniczego
Dzień Matki
Krynica-Zdrój
15 maj, 2023
Polska jest krajem, który słynie z licznych uzdrowisk i ośrodków spa, gdzie można odprężyć się,
Najpopularniejsze atrakcje w Polsce
Zakopane
15 maj, 2023
oferuje niezwykłą różnorodność krajobrazów, od górskich pasm po malownicze jeziora, piękne wybrzeże Bałtyku, urokliwe doliny